Nie ma się czego bać
Bardziej od dentysty boimy się tylko pająków i wysokości. Lęk przed leczeniem stomatologicznym określany jest jako dentofobia. Jama ustna to bardzo wrażliwa część ciała, która jest bogato unerwiona i unaczyniona i z tego powodu wszelka zewnętrza ingerencja wzbudza w nas strach i lęk. Leczenie stomatologiczne bywa bolesne, ale współczesna medycyna doskonale radzi sobie z opanowywaniem bólu, dysponując szeroką gamą metod znieczulających. Lekarze doskonale wiedzą jak pokonać ból, ale walka z lękiem związanym z leczeniem stomatologicznym nadal stanowi problem, zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Jeżeli nie przepadasz za wizytami w gabinecie dentystycznym to mamy tutaj kilka wskazówek, co robić, aby kolejna wizyta nie była przykrym doświadczeniem:
- wybierz klinikę – najlepiej taką, która ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów odczuwających lęk przed dentystą. Niektóre wraz z opieką stomatologa zapewniają spotkania z psychoterapeutą. Popytaj znajomych, sprawdź opinie na forach dyskusyjnych, przejrzyj strony gabinetów
- zapytaj o znieczulenie – jeśli najbardziej boisz się bólu dowiedz się jak najwięcej o możliwych metodach znieczulenia. Niektóre kliniki oferują znieczulenie jamy ustnej lub podanie gazu rozweselającego przed wykonaniem iniekcji (zastrzyku) ze środkiem znieczulającym.
- zadbaj o komfort psychiczny – jeśli podniesie to Twój komfort poproś o towarzystwo bliskiej osoby
- jeśli jednak lęk jest tak duży, że uniemożliwia wizytę – zwróć się bezpośrednio do specjalisty – psychoterapeuty zajmującym się leczeniem fobii.