Wady zgryzu

Wysunięte do przodu zęby

„Wystające” zęby mogą powodować przedwczesne ścieranie i zwiększają ryzyko ubytków. Taka wada może być uciążliwa w trakcie jedzenia twardych produktów jak jabłko.

Zbyt głęboko nachodzące zęby

Nieprawidłowości w nachodzeniu na siebie zębów dolnych i górnych przy tak zwanym zgryzie głębokim mogą powodować zapalenie dziąseł, co może niestety wiązać się z utratą zębów. Co więcej, przy uśmiechu dolne zęby są praktycznie niewidoczne, gdyż są całkowicie zasłonięte przez górne.

Szparowatość międzyzębowa 

Zbyt duże przestrzenie międzyzębowe poprzez zalegające w nich jedzenie mogą doprowadzić do chorób przyzębia oraz ubytków. Często są również przyczyną poluzowania zębów oraz wad wymowy.

Zęby krzywe i stłoczone

W sytuacji w której w szczęce brakuje miejsca pojawia się problem zębów krzywych i stłoczonych. Jest to najczęściej spotykana wada zgryzu, a takie zęby oprócz tego że wyglądają źle, to ich pielęgnacja jest utrudniona. Ciężej takie zęby szczotkować i nitkować a ponieważ różnie odbijają światło, bardzo często wyglądają ciemniej i matowo. Nawet profesjonalne zabiegi wybielania, nie przyniosą takiego efektu jak przy zębach prostych.

Stłoczone zęby, mogą również wypychać inne, co może zaowocować odsłonięciem korzenia. Oprócz tego, że zęby w takiej sytuacji wyglądają na zbyt długie, to są bardziej podatne na próchnicę oraz uszkodzenia. Stłoczone zęby to również idealne środowisko dla szkodliwych bakterii beztelnowych, które tworzą kolonie w naszej jamie ustnej.

Dziąsła

Wada zgryzu wpływa również na nasze dziąsła. Może prowadzić do opuchlizny, zaczerwień a nawet do krwawienia, co jest skutkiem trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny. Często dochodzi również do sytuacji, w której dziąsła są tak duże i opuchnięte, że przesłaniają nasze zęby.

Jedzenie

Proste zęby i zdrowe dziąsła oznaczają również dużo łatwiejszy proces żucia. Zęby są mniej  wrażliwe na ciepło i zimno, a ryzyko wystąpienia bolesnych problemów, w trakcie spożywania pokarmów jest dużo mniejsze. Co więcej, ludzie z wadami zgryzu i niską sprawnością żucia częściej walczą z różnymi formami zaburzenia odżywiania.

Ślina

Proste zęby mają także tą zaletę, że ich każda powierzchnia jest wystawiona na ciągłe obmywanie śliną, która pełna przeciwciał, enzymów i innych czynników, zabija drobnoustroje powodujące ubytki i nieświeży oddech. W przeciwieństwie przy krzywych zębach,  ślina nie może wniknąć zbyt dokładnie przez niewielkie przestrzenie pomiędzy stłoczonymi nakładającymi się na siebie zębami, a to oznacza, że nie może wypłukać bakterii i pozostałości jedzenia, które tam tkwią. Kiedy mówimy i przełykamy wargi polerują zewnętrzną powierzchnię zębów, a język wewnętrzną. Jeśli jednak zęby są stłoczone lub krzywe, to naturalne „szczotki” omijają duże powierzchnie zębów. W tych miejscach będą się zbierały resztki jedzenia i bakterie. Wszystkie delikatne, galaretowate i lepkie substancje stają się kamieniem nazębnym, a cienka warstewka osiadająca na zębach powoduje ubytki, choroby przyzębia i nieświeży oddech..