Samoocena
Aspekt psychologiczno-społeczny.
Dobre, pierwsze wrażenie można uzyskać tylko jeden raz. Pierwszą rzeczą na którą zwracają uwagę inni jest nasz uśmiech i dlatego warto o niego zadbać. Nieprawidłowo ustawione zęby, przebarwione, starte czy popękane wpływają na estetykę naszej twarzy. Jeśli zęby są zdrowe to uśmiech jest dużo ładniejszy.
Stawmy zatem czoło kwestii wyglądu naszej twarzy. Nieświadomie często wyrabiamy sobie negatywną opinię o kimś, opierając się wyłącznie na jego wyglądzie zewnętrznym. Często, na podstawie wykreowanych przez społeczeństwo stereotypów związanych z zębami, oceniamy innych jako osoby leniwe lub po prostu nie dbające o siebie i swój wygląd. To niestety może bardzo ograniczać nasze życie towarzyskie.
Abstrahując jednak od tego w jaki sposób oceniają nas inni, warto przyjrzeć się bliżej naszej samoocenie. Nasza wada zgryzu jest obnażana niemalże w każdej codziennej czynności co niestety owocuje naszym kiepskim samopoczuciem. Trudno czuć się dobrze, kiedy jedna z naszych najbardziej widocznych części ciała wprawia nas w zakłopotanie czy zażenowanie nawet w trakcie zwykłej rozmowy. Nie możemy odczuwać prawdziwej radości kiedy zasłaniamy ręką twarz w radosnych momentach życia czy śmiejąc się z zamkniętymi ustami.
Skrępowanie dotyczące sytuacji w naszej jamie ustnej prowadzi do autodestrukcyjnych działań ukrywających nasze prawdziwe zdolności. Możemy być zawstydzeni publicznymi wystąpieniami, myśląc że wszystkie oczy skierowane są na nasze zęby. Sama niechęć do takich prezentacji, może zaowocować brakiem docenienia w pracy lub wśród znajomych, niezależnie od tego czy zasługujemy na to czy nie.
Korekta wady zgryzu może nam w tym pomóc. Zaprzestanie ukrywania uśmiechu, pozwoli nam być sobą. Zyskamy pewność siebie i dużo lepsze poczucie własnej wartości. Negatywne wrażenie może zostać zastąpione pozytywnym a ludzie zamiast skupiać się na wadzie zgryzu zaczną doceniać nas jako osobę. Te wartości są kluczowe do osiągnięcia sukcesu oraz do wywoływania uśmiechu na twarzach innych osób.
Pamiętajmy. Oprócz fizycznych korzyści wynikających z korygowania wady zgryzu pozostaje jeden powód, być może nawet ważniejszy – lepsze samopoczucie.