Stan zapalny
Wszyscy wiemy, że skorygowanie wady zgryzu obniża ryzyko poważnych problemów dentystycznych, że możemy wyglądać i czuć się lepiej. W ostatnich latach wykazano również, że leczenie ortodontyczne pomaga nam cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.
Jeśli mamy wadę zgryzu to występuje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób przyzębia, czyli infekcji dziąseł, które utrzymują nasze zęby. W najłagodniejszej postaci grozi to zapaleniem dziąseł – stają się one czerwone i opuchnięte, mogą też krwawić podczas szczotkowania. Nieleczone zapalenie prowadzi do stanu zapalnego wokół zęba. Infekcja pobudza nasz system immunologiczny, który zaczyna walczyć z bakteriami. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł, tkanek łączących i kości, które utrzymują zęby w szczęce. Przeżuwanie może stać się bardzo bolesne i trudne, a zęby mogą same wypadać lub wymagać usunięcia. Precyzując, stan zapalny wywołany przez choroby przyzębia wpływa nie tylko na jamę ustną, ale na nasz ogólny stan zdrowia.
Kardiolodzy od kilkudziesięciu lat mają świadomość, że ich pacjenci mają tendencję do chorób przyzębia. Jak wynika z badań, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wieńcowych jest 24-35% większe u osób cierpiących na tego rodzaju choroby.
Wiele badań wskazuje, że jeżeli stan zapalny w jamie ustnej trwa przez długi czas, to może doprowadzić do stanu zapalnego całego organizmu – jest to powszechnie znany czynnik wywołujący choroby serca. Osoby starsze, cierpiące na choroby dziąseł i tracące w związku z tym zęby, są bardziej narażone na ryzyko udaru niż ludzie w tym samym wieku, którzy cieszą się zdrowymi dziąsłami. Z badań wynika także, że intensywne leczenie chorób przyzębia może cofnąć miażdżycę dzięki uelastycznieniu naczyń krwionośnych. Podsumowując, zapobieganie stanom zapalnym jest najlepszą drogą do obniżenia ryzyka chorób serca i udaru.
Choroby przyzębia wydają się powiązane ze wzrostem ryzyka wystąpienia raka ogólnie, ale są również powiązane z kilkoma szczególnie poważnymi i trudnymi do leczenia, włączając w to raka płuc, nerek i trzustki. Jak wynika z ostatnich badań, choroby przyzębia wpływają na wzrost wystąpienia raka płuc o 36%, raka nerek o 49%, a raka trzustki aż o 54%! Choroby przyzębia mają również powiązanie ze wzrostem ryzyka wystąpienia raka okrężnicy, czerniaka skóry i niektórych form raka krwi.
Choroby przyzębia mają także powiązanie z przypadkami urodzeń przedterminowych i niedowagi noworodków. Według ostatnich badań dzieci ciężarnych kobiet cierpiących na chorobę przyzębia są siedmiokrotnie bardziej narażone na zbyt wczesne przyjście na świat i niedowagę. Jeśli planujesz zajść w ciążę odwiedź najpierw dentystę, aby sprawdzić i ewentualnie wyleczyć choroby przyzębia. Nawet jeśli już jesteś w ciąży leczenie choroby dziąseł jest bezpieczne.
Najbardziej sensacyjne badania pochodzą ze Szwecji, gdzie naukowcy wykazali, że występowanie stanu zapalnego w młodości czterokrotnie zwiększa ryzyko rozwinięcia choroby Alzheimera. Co było główną przyczyną wystąpienia stanu zapalnego? Choroby przyzębia. Nie można całkowicie powiedzieć, że właściwa higiena jamy ustnej może zapobiec chorobie Alzheimera, ale możemy stwierdzić, że ciągły stan zapalny we wczesnym etapie życia, jak ten spowodowany przez krzywe zęby, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości..